5. Netopýři

Nová pomůcka, kterou jsme připravili v rámci projektu Příroda člověku, člověk přírodě, podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, realizovaném v programové oblasti Biodiverzita, monitoring a změna klimatu. Edice se věnuje ohroženým živočichům naší přírody, jejichž životní projevy unikají pozornosti běžnému pozorovateli a i odborníkům nejsou běžně dostupné. Navíc jsme svůj zájem zaměřili na zvířata, která nejsou veřejností bezvýhradně přijímána jako atraktivní, užitečná a oblíbená. Nahrávky ohrožených zástupců naší fauny přispějí k hlubšímu poznání jednotlivých druhů i poodhalení způsobů jejich života.

Věříme, že naší pomůcku využijete k zajímavým realizacím výukových programů, osvětových akcí, samostudiu i případně umožní odborným pracovníkům lépe vyhodnocovat možný výskyt živočichů, které vyžadují zvýšenou ochranu. Naší snahou bylo tímto dílkem přispět do mozaiky poznatků o naší přírodě a napomoct šíření znalostí a zkušeností našich odborných autorů a spolupracovníků mezi odbornou i laickou veřejností.

Děkujeme za Vaši přízeň, hlasy ke stažení viz.níže. 

Za realizátory Dana Belušová, manažerka projektu a Petr Starý, koordinátor aktivity Záchranné stanice. 

Netopýří noc

Již několik let NSEV organizuje akci zvanou Netopýří noc. Touto akcí si koncem srpna a začátkem září připomínají význam a důležitost ochrany netopýrů lidé na celém světě. Teoretickou částí nás provází lektorka pí. Zieglerová, přiblížila všem základní informace o netopýrech u nás. Nejzajímavější částí je ukázka živých netopýrů. Akce je organizovaná především pro děti, ale zúčastňuje se i řada dospělých. 

Křídla neslouží jen k létání

Některé skupiny letounů se do létacích blan halí i během denního odpočinku či při hibernaci, což může souviset s termoregulací - pod blánama zadržovaná vrstva vzduchu slouží jako izolace. Křídla někdy najdou uplatnění také při lovu kořisti. Netopýr s jejich pomocí třeba dokáže nasměrovat prchající kořist blíže k tělu tak, aby se jí snadněji zmocnil. Známe i druhy, které mají na zadním okraji ocasní blány zvláštní kartáčky z řas či brv, jimiž shrabují hmyz odpočívající na povrchu listů do košíčkovitě prohnuté ocasní létací blány. Z ní pak úlovky ústy vybírají. 

Kde se ukrývají netopýři

V letním období využívají rozmanité spektrum denních útočišť. Od přirozených dutin a štěrbin ve stromech i skalách až po nejrůznější zákoutí na lidských stavbách. Zdá se, jakoby se netopýři v posledních desetiletích začali s moderní architekturou více sžívat. Čím dál častěji se s nimi setkáváme na místech zdánlivě neobvyklých počínaje panelovými domy a jinými sídlišťmi domy až po betonové konstrukce mostů, tunely či města dálnic. 

Jak lze netopýrům pomoci?

Ochrana lesních netopýrů vyžaduje především změnu v hospodářském využívání lesů, což je v dnešním, čistě produkčním lesnictví skoro neřešitelný problém. Stejně jako dostatek dutin a štěrbinových úkrytů je pro ně důležitý celkový charakter prostředí s  členitými porosty, ve kterých druhy s různou loveckou strategií naeznou dostatek potravních biotopů. To nejhorší, co může být, je rozsáhlá smrková monokultura stejného stáří, kde je jeden strom jako druhý. 


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky